Draws

Welcome to the 2017 Season! 

Competition and Grading

Grading games have finished for all teams, except for Year 3C.

All teams (except Year 1 and teams marked as ‘N/G’ on the draw) are now in competition.

Grades are final and will not be changed.

Please note that we do not enter into discussion regarding grading decisions.

At the beginning of Term 3, after grading has finished, a draw will be issued for the remainder of the competition games.

 

Notes

1.    Teams highlighted in green are playing two games this week. 

2.    Teams highlighted in grey have pool umpires assigned.

3.  Teams highlighted in yellow will play “Non Comp Friendly Games”. These games are scheduled where teams have a Bye in their grade.
4.  Time Request: Whilst every effort is made to meet time requests these cannot always be guaranteed due to conflicting opposition requests and/or other draw considerations. We regret that we are unable to accept any further time requests this season.
  

5.    Grading is now complete for the season (except for Grade 3C). N/G indicates Not Graded.  N/C means Non-Competitive.

6.    Draws: Once published, draws are final and will not be changed.

7.    Rules: Click here for some important rules to remember.

8.    Click on a date below to download a .pdf version of the draw for that day.

9.    We hope you all enjoy your games and remember Kidzplay Netball is about learning and having fun.

 

Courts A - F are the main courts (left off the entrance drive way)                             

Courts 1 & 2 are the middle courts (right off the entrance drive way)                         

Courts 3 & 4 are the top courts (near the exit drive way)

 

Games will run on the following dates. (No games on 3 June as it is Queen's Birthday weekend).

 

13 May
20 May
27 May
10 Jun
17 Jun
24 Jun1 Jul29 Jul
5 Aug
12 Aug
19 Aug
26 Aug
2 Sep
9 Sep

Kidzplay Netball

Draw 1 July 2017

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Gym

City Impact All Stars

5

Torbay Nets

5

5A

09.20am

Gym

Junior Lakers

5

Oteha Sparkling Stars

5

5A

09.55am

Gym

Bayfield Comets

5

Pug Heroes

5

5B

10.30am

Gym

Bayview Shooters

5

St Joseph's Golden Ferns

5

5A

11.05am

Gym

Bayfield Ferns

5

Sherwood Hounds

5

5B

11.40am

Gym

Marina View Magic

5

Pinehurst Narwhal

5

5B

12.15pm

Gym

Dairy Flat Mini Magic

5

Forrest Hill Fantails

5

5A

12.50pm

Gym

Coatesville Super Stars

5

Torbay Suns

5

5B

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct A

Albany Tigers

5

Glenfield Golden Griffins

5

5C

09.20am

Ct A

City Impact Pink Panthers

4/5

Westminster Shooting Stars

4/5

5D

09.55am

Ct A

Long Bay Gazelles

4/5

Torbay Ferns

5

5D

10.30am

Ct A

Bayview Mystics

5

St Joseph's Eagles

5

5C

11.05am

Ct A

Long Bay Leopards

5

Pinehurst Rebels

5

5C

11.40am

Ct A

Forrest Hill Tuis

5

Target Road Tigers

4/5

5D

12.15pm

Ct A

Bayfield Firecrackers

5

Marina View Marvels

5

N/C

12.50pm

Ct A

Glamorgan Stars

4

Greenhithe Magic

4

4A

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct B

Albany Rockstars

4

Bayview Ferns

4

4A

09.20am

Ct B

Greenhithe Angels

4

Mairangi Bay Mystics

4

4B

09.55am

Ct B

St Joseph's Little Ferns

4

Willow Park Diamonds

4

4A

10.30am

Ct B

Forrest Hill Kiwi

4

Marina View Magic

4

4A

11.05am

Ct B

Glamorgan Red Dragons

4

Mairangi Bay Panthers

4

4C

11.40am

Ct B

CBS Fantails

4

Pinehill Ferns

4

4B

12.15pm

Ct B

Pinehurst Blue Jets

4

St John's Orchids

4

4B

12.50pm

Ct B

Bayfield Lightnings

4

BBS Blaze

4

4B

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct C

Coatesville Wild Ones

4

Sunnynook Sunrays

4

4C

09.20am

Ct C

CBS Storm

4

UHPS Shooting Stars

4

4C

09.55am

Ct C

Oteha Shooting Stars

4

Torbay Magic

4

4D

10.30am

Ct C

Greenhithe Mystics

4

Sherwood Spaniels

4

4C

11.05am

Ct C

BBS Rockets

4

Murrays Bay Pulse

4

4D

11.40am

Ct C

Albany Ferns

4

St John's Dandelions

4

4E

12.15pm

Ct C

Kristin Magic

4

Marina View Ferns

4

4D

12.50pm

Ct C

Kristin Stars

4

Murrays Bay Firebirds

4

4D

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct D

CBS Firebirds

3/4

Willow Park Flames

4

4F

09.20am

Ct D

Long Bay Antelopes

3/4

Torbay Thunder

4

4F

09.55am

Ct D

Bayview Champs

3/4

Coatesville Shooting Stars

4

4F

10.30am

Ct D

Murrays Bay Vixens

4

UHPS Silver Shooters

4

4E

11.05am

Ct D

Dairy Flat Hornets

4

Glamorgan Glam Girls

4

4E

11.40am

Ct D

Forrest Hill Kea

4

Hobsonville Pt Dream Team

3/4

4F

12.15pm

Ct D

Bayfield Green

4

Marina View Flyers

4

4E

12.50pm

Ct D

Oteha Super Stars

3/4

St Joseph's Jets

4

4F

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct E

Marina View Heat

3

Willow Park Steel

3

3A

09.20am

Ct E

Albany Wildcats

3

Sherwood Terriers

3

3B

09.55am

Ct E

Glamorgan Minions

3

Willow Park Flyers

3

3A

10.30am

Ct E

BBS Ferns

3

St John's Daffodils

3

N/G

11.05am

Ct E

Bayfield Bullets

3

Murrays Bay Magic

3

3B

11.40am

Ct E

CBS Diamonds

3

Torbay Tornadoes

3

3B

12.15pm

Ct E

Albany Allstars

3

Murrays Bay Northern Stars

3

3A

12.50pm

Ct E

*BYE*

3

St Joseph's Shooting Stars

3

3A

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct F

BBS Mystics

3

St Joseph's All Stars

3

3D

09.20am

Ct F

GPS Rainbow Diamonds

3

Sunnynook Starlights

3

3D

09.55am

Ct F

Dairy Flat Bumble Bees

3

Glamorgan Champions

3

N/G

10.30am

Ct F

Albany Stars

3

Kristin Shooters

2/3

3D

11.05am

Ct F

Coatesville Cool Cats

3

Greenhithe Emeralds

3

N/G

11.40am

Ct F

Bayfield Firecats

3

Sunnynook Starlets

3

N/G

12.15pm

Ct F

Murrays Bay Steel

3

Target Road Ferns

3

N/G

12.50pm

Ct F

Mairangi Bay Yr 3

3

Pinehill Possums

3

N/G

01.25pm

Ct F

*BYE*

3

Pinehusrt Super Stars

3

3B

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 1

Bayview Jumpers

2

Sunnynook Sunsets

2

Kauri

09.20am

Ct 1

Murrays Bay Mystics

2

Willow Park Firebirds

2

Mataī

09.55am

Ct 1

Albany Tiger Cubs

2

St John's Blossoms

2

Kauri

10.30am

Ct 1

Coatesville Starlights

2/3

Torbay Tigers

3

3E

11.05am

Ct 1

Greenhithe Shooting Stars

3

Willow Park Stars

3

3E

11.40am

Ct 1

CBS Mystics

3

Glamorgan Sparkles

3

3E

12.15pm

Ct 1

Marina View Warriors

2/3

UHPS Dragonflies

3

3E

12.50pm

Ct 1

Forrest Hill Doves

3

St Joseph's Lightning

3

3D

01.25pm

Ct 1

Glamorgan SuperStars

3

St John's Clovers

3

3D

02.00pm

Ct 1

*BYE*

3

Pinehurst Stars

2/3

3E

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 2

UHPS Bumblebees

2

Wainui Stars

2

Rimu

09.20am

Ct 2

Dairy Flat Flyers

2

Marina View Diamonds

2

Mataī

09.55am

Ct 2

Forrest Hill Bellbirds

2

Glamorgan Dragonflies

2

Mataī

10.30am

Ct 2

Hobsonville Pt Hobby Stars

2

St John's Bluebells

2

Kauri

11.05am

Ct 2

Albany Butterflies

2

Marina View Comets

2

Kauri

11.40am

Ct 2

BBS Gems

2

Greenhithe Diamonds

2

Mataī

12.15pm

Ct 2

Mairangi Bay Thunderbolts

2

Murrays Bay Tactix

2

Rimu

12.50pm

Ct 2

Albany Aurora's

2

Torbay Tulips

2

Rimu

01.25pm

Ct 2

BBS Stars

2

Glamorgan Cherry Bombs

2

Rimu

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 3

Bayview Kidz

1

Marina View Storm

1

Kōwhai

09.15am

Ct 3

Murrays Bay Swifts

1

St Joseph's Hot Shots

1

Kōwhai

09.45am

Ct 3

Murrays Bay Fever

1

Pinehurst Mini Stars

1

Kōwhai

10.15am

Ct 3

Sunnynook Sunbeams

1

Willow Park Mystics

1

Kōwhai

10.45am

Ct 3

BBS Flames

1

Greenhithe Fireflies

1

Kōwhai

11.15am

Ct 3

Pinehill Bunnies

1/2

Torbay Diamonds

2

Tawa

11.50am

Ct 3

Long Bay Meerkats

1/2

Sherwood Beagles

1/2

Tawa

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.10am

Ct 4

St John's Daisies

2

Greenhithe Sapphires

2

N/C

08.45am

Ct 4

Dairy Flat Daisies

1

Glamorgan Angels

1

Kōwhai

09.15am

Ct 4

UHPS Grasshoppers

1

Wainui Jets

1

Kōwhai

09.45am

Ct 4

Albany Rockets

1

Oteha Diamonds

1

Kōwhai

10.15am

Ct 4

Glamorgan Hotshots

1

St John's Tulips

1

Kōwhai

10.45am

Ct 4

Coatesville Cuties

1

Forrest Hill Robins

1

Kōwhai

11.15am

Ct 4

St Joseph's Mighty Ferns

2

St Joseph's Red Ferns

2

Tawa

11.50am

Ct 4

Bayfield Rainbows

1/2

Target Road Stars

2

Tawa