Draws


Sideline Behaviour

Supporters and parents must show respect for the game, the umpires and the opposition, and your own players. Be supportive and positive in your comments at all times.

 

Remember it is the players’ game. They are there to enjoy themselves whether they win or lose and to get better at playing and understanding the game.

 

Supporters and coaches must respect the umpires’ decisions, even if you do not agree with them - NO spectator influence will be accepted!

 

Please ask a Mentor for assistance if you have any issues at all during your games. Always remember it is best for a Mentor to come and observe whilst the problem is happening so the issue is resolved immediately.

 

To view the Kidzplay Netball Code of Conduct for Coaches, Umpires, Players and Supporters, please click here.


 

Notes

1.    Teams highlighted in green are playing two games this week. 

2.    Teams highlighted in grey have pool umpires assigned.

3.  Teams highlighted in yellow will play “Non Comp Friendly Games”. These games are scheduled where teams have a Bye in their grade.

4.    Time Requests: Whilst every effort is made to meet time requests these cannot always be guaranteed due to conflicting opposition requests and/or other draw considerations. We regret that we are unable to accept any further time requests this season.

5.    Grading is now complete for the season. N/C means Non-Competitive. Please note that we do not enter into discussion regarding grading decisions and grades cannot be changed.

6.    Draws: Once published, draws are final and will not be changed.

7.    Rules: Click here for some important rules to remember.

8.    Click on a date below to download a .pdf version of the draw for that day.

9.    We hope you all enjoy your games and remember Kidzplay Netball is about learning and having fun.


Kidzplay Netball

Draw 12 August 2017

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Gym

City Impact All Stars

5

Dairy Flat Mini Magic

5

5A

09.20am

Gym

Pug Heroes

5

Sherwood Hounds

5

5B

09.55am

Gym

Bayfield Comets

5

Bayfield Ferns

5

5B

10.30am

Gym

Junior Lakers

5

St Joseph's Golden Ferns

5

5A

11.05am

Gym

Forrest Hill Fantails

5

Torbay Nets

5

5A

11.40am

Gym

Coatesville Super Stars

4/5

Marina View Magic

5

5B

12.15pm

Gym

Pinehurst Narwhal

5

Torbay Suns

5

5B

12.50pm

Gym

Bayview Shooters

5

Oteha Sparkling Stars

5

5A

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct A

Bayfield Firecrackers

5

St Joseph's Eagles

5

5C

09.20am

Ct A

City Impact Pink Panthers

4/5

Long Bay Gazelles

4/5

5D

09.55am

Ct A

Torbay Ferns

5

Westminster Shooting Stars

4/5

5D

10.30am

Ct A

Albany Tigers

5

Long Bay Leopards

5

5C

11.05am

Ct A

Bayview Mystics

5

Target Road Tigers

4/5

N/C

11.40am

Ct A

Glenfield Golden Griffins

5

Pinehurst Rebels

5

5C

12.15pm

Ct A

Forrest Hill Tuis

5

Marina View Marvels

5

5D

12.50pm

Ct A

Greenhithe Magic

4

Marina View Magic

4

4A

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct B

BBS Blaze

4

CBS Fantails

4

4B

09.20am

Ct B

Mairangi Bay Mystics

4

Pinehurst Blue Jets

4

4B

09.55am

Ct B

Greenhithe Angels

4

St John's Orchids

4

4B

10.30am

Ct B

Bayfield Lightnings

4

Pinehill Ferns

4

4B

11.05am

Ct B

Coatesville Wild Ones

4

Greenhithe Mystics

4

4C

11.40am

Ct B

Forrest Hill Kiwi

4

Glamorgan Stars

4

4A

12.15pm

Ct B

Albany Rockstars

4

St Joseph's Little Ferns

4

4A

12.50pm

Ct B

Bayview Ferns

4

Willow Park Diamonds

4

4A

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct C

Kristin Magic

4

Murrays Bay Pulse

4

4D

09.20am

Ct C

Kristin Stars

4

Torbay Magic

4

4D

09.55am

Ct C

Sherwood Spaniels

4

Sunnynook Sunrays

4

4C

10.30am

Ct C

Bayfield Green

4

Murrays Bay Vixens

4

4E

11.05am

Ct C

Murrays Bay Firebirds

4

Oteha Shooting Stars

4

4D

11.40am

Ct C

CBS Storm

4

Mairangi Bay Panthers

4

4C

12.15pm

Ct C

Glamorgan Red Dragons

4

UHPS Shooting Stars

4

4C

12.50pm

Ct C

BBS Rockets

4

Marina View Ferns

4

4D

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct D

CBS Firebirds

3/4

Coatesville Shooting Stars

4

4F

09.20am

Ct D

Long Bay Antelopes

3/4

Willow Park Flames

4

4F

09.55am

Ct D

Albany Ferns

4

Dairy Flat Hornets

4

4E

10.30am

Ct D

Forrest Hill Kea

4

St Joseph's Jets

4

4F

11.05am

Ct D

Marina View Flyers

4

UHPS Silver Shooters

4

4E

11.40am

Ct D

Bayview Champs

3/4

Torbay Thunder

4

4F

12.15pm

Ct D

Glamorgan Glam Girls

4

St John's Dandelions

4

4E

12.50pm

Ct D

Hobsonville Pt Dream Team

3/4

Oteha Super Stars

3/4

4F

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct E

Pinehurst Super Stars

3

Sherwood Terriers

3

3B

09.20am

Ct E

Forrest Hill Doves

3

Kristin Shooters

2/3

3D

09.55am

Ct E

CBS Diamonds

3

Murrays Bay Magic

3

3B

10.30am

Ct E

Bayfield Bullets

3

Torbay Tornadoes

3

3B

11.05am

Ct E

Albany Allstars

3

Willow Park Flyers

3

3A

11.40am

Ct E

St Joseph's Shooting Stars

3

Willow Park Steel

3

3A

12.15pm

Ct E

Glamorgan Minions

3

Murrays Bay Northern Stars

3

3A

12.50pm

Ct E

Marina View Heat

3

Albany Wildcats

3

N/C

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct F

BBS Mystics

3

St Joseph's Lightning

3

3D

09.20am

Ct F

Glamorgan SuperStars

3

GPS Rainbow Diamonds

3

3D

09.55am

Ct F

Dairy Flat Bumble Bees

3C

Target Road Ferns

3C

Nīkau

10.30am

Ct F

Greenhithe Emeralds

3C

Sunnynook Starlets

3C

Ponga

11.05am

Ct F

Bayfield Firecats

3C

Mairangi Bay Yr 3

3C

Ponga

11.40am

Ct F

BBS Ferns

3C

St John's Daffodils

3C

Ponga

12.15pm

Ct F

Coatesville Cool Cats

3C

Murrays Bay Steel

3C

Nīkau

12.50pm

Ct F

Glamorgan Champions

3C

Pinehill Possums

3C

Nīkau

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 1

BBS Gems

2

Dairy Flat Flyers

2

Mataī

09.20am

Ct 1

Forrest Hill Bellbirds

2

Willow Park Firebirds

2

Mataī

09.55am

Ct 1

Glamorgan Dragonflies

2

Murrays Bay Mystics

2

Mataī

10.30am

Ct 1

CBS Mystics

3

Willow Park Stars

3

3E

11.05am

Ct 1

Glamorgan Sparkles

3

Marina View Warriors

2/3

3E

11.40am

Ct 1

Albany Stars

3

St Joseph's All Stars

3

3D

12.15pm

Ct 1

Pinehurst Stars

2/3

Torbay Tigers

3

3E

12.50pm

Ct 1

UHPS Dragonflies

3

Greenhithe Shooting Stars

3

3E

01.25pm

Ct 1

Sunnynook Starlights

3

St John's Clovers

3

3D

02.00pm

Ct 1

UHPS Dragonflies

3

Coatesville Starlights

2/3

N/C

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 2

Mairangi Bay Thunderbolts

2

Wainui Stars

2

Rimu

09.20am

Ct 2

St John's Daisies

2

Torbay Tulips

2

Rimu

09.55am

Ct 2

Albany Aurora's

2

Glamorgan Cherry Bombs

2

Rimu

10.30am

Ct 2

Greenhithe Diamonds

2

Marina View Diamonds

2

Mataī

11.05am

Ct 2

BBS Stars

2

Murrays Bay Tactix

2

Rimu

11.40am

Ct 2

Bayview Jumpers

2

Hobsonville Pt Hobby Stars

2

Kauri

12.15pm

Ct 2

Sunnynook Sunsets

2

St John's Bluebells

2

Kauri

12.50pm

Ct 2

Marina View Comets

2

St John's Blossoms

2

Kauri

01.25pm

Ct 2

Albany Butterflies

2

Albany Tiger Cubs

2

Kauri

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 3

Glamorgan Hotshots

1

UHPS Grasshoppers

1

Kōwhai

09.15am

Ct 3

Murrays Bay Swifts

1

Wainui Jets

1

Kōwhai

09.45am

Ct 3

Albany Rockets

1

St Joseph's Hot Shots

1

Kōwhai

10.15am

Ct 3

BBS Flames

1

Pinehurst Mini Stars

1

Kōwhai

10.45am

Ct 3

Glamorgan Angels

1

Willow Park Mystics

1

Kōwhai

11.15am

Ct 3

Greenhithe Sapphires

2

Sherwood Beagles

1/2

Tawa

11.50am

Ct 3

Bayfield Rainbows

1/2

Long Bay Meerkats

1/2

Tawa

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 4

Dairy Flat Daisies

1

Marina View Storm

1

Kōwhai

09.15am

Ct 4

Coatesville Cuties

1

Oteha Diamonds

1

Kōwhai

09.45am

Ct 4

Murrays Bay Fever

1

Sunnynook Sunbeams

1

Kōwhai

10.15am

Ct 4

Bayview Kidz

1

St John's Tulips

1

Kōwhai

10.45am

Ct 4

Forrest Hill Robins

1

Greenhithe Fireflies

1

Kōwhai

11.15am

Ct 4

Torbay Diamonds

2

St Joseph's Mighty Ferns

2

Tawa

11.50am

Ct 4

Pinehill Bunnies

1/2

Target Road Stars

2

Tawa

12.25pm

Ct 4

UHPS Bumblebees

2

St Joseph's Red Ferns

2

N/C