Draws

 

Welcome to the 2017 Season!

Competition and Grading

Grading games have finished for all teams, except for Year 3C.

All teams (except Year 1 and teams marked as ‘N/G’ on the draw) are now in competition.

Grades are final and will not be changed.

Please note that we do not enter into discussion regarding grading decisions.

At the beginning of Term 3, after grading has finished, a draw will be issued for the remainder of the competition games.

 

Notes

1.    Teams highlighted in green are playing two games this week. 

2.    Teams highlighted in grey have pool umpires assigned.

3.  Teams highlighted in yellow will play “Non Comp Friendly Games”. These games are scheduled where teams have a Bye in their grade.

4.    Time Requests: Whilst every effort is made to meet time requests these cannot always be guaranteed due to conflicting opposition requests and/or other draw considerations. We regret that we are unable to accept any further time requests this season.

5.    Grading is now complete for the season (except for Grade 3C).  N/G indicates Not Graded.  N/C means Non-Competitive.

6.    Draws: Once published, draws are final and will not be changed.

7.    Rules: Click here for some important rules to remember.

8.    Click on a date below to download a .pdf version of the draw for that day.

9.    We hope you all enjoy your games and remember Kidzplay Netball is about learning and having fun.


Courts A - F are the main courts (left off the entrance drive way)                             

Courts 1 & 2 are the middle courts (right off the entrance drive way)                         

Courts 3 & 4 are the top courts (near the exit drive way)

 

Games will run on the following dates. (No games on 3 June as it was Queen's Birthday weekend).

13 May
20 May
27 May
10 Jun
17 Jun
24 Jun1 Jul29 Jul
5 Aug
12 Aug
19 Aug
26 Aug
2 Sep
9 Sep

Kidzplay Netball

Draw 29 July 2017

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Gym

Pug Heroes

5

Torbay Suns

5

5B

09.20am

Gym

City Impact All Stars

5

St Joseph's Golden Ferns

5

5A

09.55am

Gym

Bayview Shooters

5

Torbay Nets

5

5A

10.30am

Gym

Dairy Flat Mini Magic

5

Junior Lakers

5

5A

11.05am

Gym

Bayfield Ferns

5

Marina View Magic

5

5B

11.40am

Gym

Forrest Hill Fantails

5

Oteha Sparkling Stars

5

5A

12.15pm

Gym

Bayfield Comets

5

Coatesville Super Stars

4/5

5B

12.50pm

Gym

Pinehurst Narwhal

5

Sherwood Hounds

5

5B

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct A

Bayview Ferns

4

Glamorgan Stars

4

4A

09.20am

Ct A

Bayview Mystics

5

Pinehurst Rebels

5

5C

09.55am

Ct A

Albany Tigers

5

Bayfield Firecrackers

5

5C

10.30am

Ct A

Long Bay Leopards

5

St Joseph's Eagles

5

5C

11.05am

Ct A

Marina View Marvels

5

Westminster Shooting Stars

4/5

5D

11.40am

Ct A

Long Bay Gazelles

4/5

Target Road Tigers

4/5

5D

12.15pm

Ct A

Forrest Hill Tuis

5

Torbay Ferns

5

5D

12.50pm

Ct A

Albany Rockstars

4

Greenhithe Magic

4

4A

 

Ct A

*BYE*

5

Glenfield Golden Griffins

5

5C

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct B

CBS Storm

4

Greenhithe Mystics

4

4C

09.20am

Ct B

BBS Blaze

4

Greenhithe Angels

4

4B

09.55am

Ct B

Marina View Magic

4

St Joseph's Little Ferns

4

4A

10.30am

Ct B

Bayfield Lightnings

4

Mairangi Bay Mystics

4

4B

11.05am

Ct B

CBS Fantails

4

St John's Orchids

4

4B

11.40am

Ct B

Forrest Hill Kiwi

4

Willow Park Diamonds

4

4A

12.15pm

Ct B

Pinehill Ferns

4

Pinehurst Blue Jets

4

4B

12.50pm

Ct B

Glamorgan Red Dragons

4

Sunnynook Sunrays

4

4C

 

Ct B

*BYE*

5

City Impact Pink Panthers

4/5

5D

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct C

Kristin Stars

4

Marina View Ferns

4

4D

09.20am

Ct C

Kristin Magic

4

Murrays Bay Firebirds

4

4D

09.55am

Ct C

Murrays Bay Pulse

4

Oteha Shooting Stars

4

4D

10.30am

Ct C

St John's Dandelions

4

UHPS Silver Shooters

4

4E

11.05am

Ct C

Sherwood Spaniels

4

UHPS Shooting Stars

4

4C

11.40am

Ct C

Hobsonville Pt Dream Team

3/4

Torbay Thunder

4

4F

12.15pm

Ct C

Coatesville Wild Ones

4

Mairangi Bay Panthers

4

4C

12.50pm

Ct C

BBS Rockets

4

Torbay Magic

4

4D

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct D

Glamorgan Glam Girls

4

Marina View Flyers

4

4E

09.20am

Ct D

Bayfield Green

4

Dairy Flat Hornets

4

4E

09.55am

Ct D

Bayview Champs

3/4

CBS Firebirds

3/4

4F

10.30am

Ct D

Albany Ferns

4

Murrays Bay Vixens

4

4E

11.05am

Ct D

Coatesville Shooting Stars

4

St Joseph's Jets

4

4F

11.40am

Ct D

Albany Allstars

3

Willow Park Steel

3

3A

12.15pm

Ct D

Long Bay Antelopes

3/4

Oteha Super Stars

3/4

4F

12.50pm

Ct D

Forrest Hill Kea

4

Willow Park Flames

4

4F

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct E

Murrays Bay Steel

3

Pinehill Possums

3

N/G

09.20am

Ct E

Albany Wildcats

3

CBS Diamonds

3

3B

09.55am

Ct E

Sherwood Terriers

3

Torbay Tornadoes

3

3B

10.30am

Ct E

St Joseph's Shooting Stars

3

Willow Park Flyers

3

3A

11.05am

Ct E

BBS Ferns

3

Greenhithe Emeralds

3

N/G

11.40am

Ct E

St John's Daffodils

3

Target Road Ferns

3

N/G

12.15pm

Ct E

Bayfield Bullets

3

Pinehusrt Super Stars

3

3B

12.50pm

Ct E

Marina View Heat

3

Murrays Bay Northern Stars

3

3A

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct F

Glamorgan SuperStars

3

Kristin Shooters

2/3

3D

09.20am

Ct F

St Joseph's Lightning

3

St John's Clovers

3

3D

09.55am

Ct F

Dairy Flat Bumble Bees

3

Mairangi Bay Yr 3

3

N/G

10.30am

Ct F

Glamorgan Minions

3

Murrays Bay Magic

3

N/C

11.05am

Ct F

Albany Stars

3

BBS Mystics

3

3D

11.40am

Ct F

Forrest Hill Doves

3

Sunnynook Starlights

3

3D

12.15pm

Ct F

Glamorgan Champions

3

Sunnynook Starlets

3

N/G

12.50pm

Ct F

Bayfield Firecats

3

Coatesville Cool Cats

3

N/G

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 1

Marina View Diamonds

2

Murrays Bay Mystics

2

Mataī

09.20am

Ct 1

Glamorgan Dragonflies

2

Greenhithe Diamonds

2

Mataī

09.55am

Ct 1

BBS Gems

2

Forrest Hill Bellbirds

2

Mataī

10.30am

Ct 1

GPS Rainbow Diamonds

3

St Joseph's All Stars

3

3D

11.05am

Ct 1

Glamorgan Sparkles

3

Torbay Tigers

3

3E

11.40am

Ct 1

UHPS Dragonflies

3

Coatesville Starlights

2/3

3E

12.15pm

Ct 1

CBS Mystics

3

Greenhithe Shooting Stars

3

3E

12.50pm

Ct 1

UHPS Dragonflies

3

Marina View Warriors

2/3

N/C

01.25pm

Ct 1

Pinehurst Stars

2/3

Willow Park Stars

3

3E

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 2

Torbay Tulips

2

Wainui Stars

2

Rimu

09.20am

Ct 2

BBS Stars

2

St John's Daisies

2

Rimu

09.55am

Ct 2

Glamorgan Cherry Bombs

2

Murrays Bay Tactix

2

Rimu

10.30am

Ct 2

Mairangi Bay Thunderbolts

2

UHPS Bumblebees

2

Rimu

11.05am

Ct 2

Albany Tiger Cubs

2

St John's Bluebells

2

Kauri

11.40am

Ct 2

Albany Butterflies

2

Sunnynook Sunsets

2

Kauri

12.15pm

Ct 2

Bayview Jumpers

2

Marina View Comets

2

Kauri

12.50pm

Ct 2

Hobsonville Pt Hobby Stars

2

St John's Blossoms

2

Kauri

01.25pm

Ct 2

Dairy Flat Flyers

2

Willow Park Firebirds

2

Mataī

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 3

Bayview Kidz

1

Forrest Hill Robins

1

Kōwhai

09.15am

Ct 3

Coatesville Cuties

1

Glamorgan Angels

1

Kōwhai

09.45am

Ct 3

St John's Tulips

1

Willow Park Mystics

1

Kōwhai

10.15am

Ct 3

Murrays Bay Swifts

1

Pinehurst Mini Stars

1

Kōwhai

10.45am

Ct 3

Albany Rockets

1

Greenhithe Fireflies

1

Kōwhai

11.15am

Ct 3

Torbay Diamonds

2

St Joseph's Red Ferns

2

Tawa

11.50am

Ct 3

Sherwood Beagles

1/2

St Joseph's Mighty Ferns

2

Tawa

Time

Ct

Team 1

Year

Team 2

Year

Grade

08.45am

Ct 4

BBS Flames

1

Dairy Flat Daisies

1

Kōwhai

09.15am

Ct 4

St Joseph's Hot Shots

1

Wainui Jets

1

Kōwhai

09.45am

Ct 4

Glamorgan Hotshots

1

Oteha Diamonds

1

Kōwhai

10.15am

Ct 4

Marina View Storm

1

Murrays Bay Fever

1

Kōwhai

10.45am

Ct 4

Sunnynook Sunbeams

1

UHPS Grasshoppers

1

Kōwhai

11.15am

Ct 4

Greenhithe Sapphires

2

Target Road Stars

2

Tawa

11.50am

Ct 4

Bayfield Rainbows

1/2

Pinehill Bunnies

1/2

Tawa

12.25pm

Ct 4

Albany Aurora's

2

Long Bay Meerkats

1/2

N/C